Image result for hasiči
Zdroj: iRozhlas

Koronavirová pandemie si žádá pomoc v Karlovarském kraji také ve zdravotnictví od Hasičského záchranného sboru. Nasazení všech je zásadní, hasičský sbor ale není na pokraji svých sil, jak hlásají některé zdroje, ačkoliv je situace náročná na psychické i fyzické zdraví všech.

Hasiči i dnes fungují jako v běžném režimu a navíc pomáhají zdravotníkům například na hranicích na odběrových místech, kde testují také pendlery nebo na covidových odděleních. Stále ale pracují v základním časovém fondu, dokonce v nouzovém stavu nejsou možné jejich přesčasy, vzhledem k tomu, že jsou ve služebním poměru a ne zaměstnanci firmy. “My pracujeme pořád, nepřetržitě. Ve všech krizových stavech platí, že se pracuje ještě více než normáně. Rozhodně si ale nepřejeme mluvit o tom, jak jsme vytížení a nezvládáme situaci, není to pravda. Našim úkolem není dementovat, když si někdo něco vymyslí,” uvedl Kasal Martin, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru v Karlovarském kraji.

Stále ale platí, že hasiči zvládají plnit své úkony, i když přešli na zkrácený režim služeb a doplnili personál v nemocnicích. “Základní poslání hasičů je jasné. Jezdíme k nehodám, k požárům. A teď se navíc k těmto činnostem přidaly také úkony, které jsme neznali před rokem,” komentuje situaci pan Kasal. Pomoc hasičů v nemocnicích je organizována tak, aby Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje stále bez omezení plnil své základní povinnosti na úseku požární ochrany, které vychází ze zákona. Pomoc budou hasiči poskytovat nemocnicích do doby, kdy to bude potřeba.

V souvislosti s vydanými opatřeními pro omezení šíření nákazy COVID-19 evidují hasiči množství nabídek od dobrovolníků, kteří chtějí pomoct zvládat obyvatelům kraje omezení vyplívající z vydaných nařízení. Nejčastěji se jedná o nabídky dovozu nákupů, jídla či léků především seniorům či různým organizacím a také různé nabídky výpomoci při výrobě či distribuci roušek. Aby tato pomoc byla co nejefektivnější a putovala do míst, kde je nejvíce potřeba, bude tuto pomoc koordinovat Karlovarský kraj. Proto všichni zájemci mohou zasílat své nabídky na emailovou adresu dobrovolnici@kr-karlovarsky.cz. Tyto nabídky by měly obsahovat především kontaktní údaje, specifikovat nabízenou pomoc a také rozsah nabízené pomoci.

Nedávno jsme vás také informovali v naší reportáži o novém vozovém parku zachranných vozů zdravotníků. Více již v naší reportáži ↓