Proč „Chcípl pes“? Poškození podnikatelé chtějí bránit svoje práva |  Reflex.cz
ZDROJ: Reflex

Od soboty 23.1.2021 otevírají příznivci iniciativy Chcípl PES své podniky. Kritizují vládní opatření a komentují je jako destruktivní. Své kroky řeší se svými právníky, shromažďování označují například jako politická setkání. Cílem protestu není vydělat, ale přežít, jak hlásí majitelé restaurací, kaváren a další.

Poškození podnikatelé skrz iniciativu Chcípl PES vyjadřují svůj nesouhlas s vladními omezeními a brání svá práva. Komentují kroky vlády jako neefetivní vzhledem k nelepšící se situaci a tak nemají podnikatelé žádné příznivé vyhlídky pro jejich obživu.

“Jakákoliv restaurace, která se přihlásí, dostane registraci jako politická buňka. Budou tam probíhat jednání, hosté budou členové naší politické strany. Jednání zastupitelstva, stran a Parlamentu mají výjimku z krizového zákona,“ uvedl Jiří Janeček, bývalý poslanec, spoluzakladatel iniciativy a majitel rebelujícího pivovaru. Hosté tak při návštěvě podniku musí podepsat souhlas a prohlášení, že jsou členové hnutí a účastní se politické buňky. Nesmí být v podniku obshluhování, mohou konzumovat jen nápoje či občerstvení, které si přinesou z vlastních zdrojů.

Kroky iniciativy jsou pečlivě diskutování a pod dohledem právníků. „V každé restauraci nebo obchodě bude petice, která je potřebná k založení jakéhokoliv hnutí. Každá provozovna se také u vchodu viditelně označí jako politická buňka. Žádný restriktivní orgán tak nemůže zasáhnout,“ uvedl na videokonferenci právník iniciativy Radek Suchý.

Podobná situace se stala i na Slovensku na začátku prosince. V úterý 8.12. některé slovenské restaurace a hospody otevřely své podniky i navzdory koronavirovým zákazům, i když vnitřní prostory nesměly být veřejně dostupné. Slovenský premiér Igor Matovič mluvil o situaci jako o anarchii, podnikatelé naopak skrz sociální sítě vyzívali své kolegy k činům jako projev svobody: „Přátelé, máme 8 dní na to, abychom svobodně podnikali – i navzdory nějaké pokutě a represi. Reálné informace, které máme, říkají, že přibližně 16. prosince 2020 nastane lockdown, zřejmě do 7. ledna 2020,“ psala na Facebooku slovenská iniciativa Bojujeme za naše gastro.