Sám doma a nemocný. Co mít po ruce pro případ samoléčby? - Vitalia.cz
Zdroj: Vitalia.cz

Letos jsme si možná více než kdy jindy zkusili pečovat o sebe i druhé. Vzhledem k šíření pandemie koronaviru bychom měli dbát na několik hygienických doporučení i zdravotnických kroků, které nám třeba nejsou známy. Níže přinášíme přehledně několik rad a tipů.

Nepřehánějte to s desinfekcí, horká voda postačí

Pravidelná desinfekce je v případě koronaviru důležitá, nic se nemá ale přehánět. Zvote správnou a zároveň šetrnou desinfekci, některá vážně poškozuje pokožku a má neblahý vliv po vstrebání na orgány. Dbejte na zvýšenou hygienu také pomocí omývání ploch horkou vodou a mytí rukou minimálně 30 sekund v proudu opravdu teplé vody.

Správné mytí rukou a dezinfekce - jak na to? | BENU.cz
Zdroj: BENU

Rouška a odstup, ale buďte si stále na blízku

Pokud to není nezbytné, snažte si mezi sebou držet odstup alespoň 1,5 metru. Povídejte si, karanténa má totiž neblahé důsledky na psychickou stránku nemocného, proto sociální kontakt bývá zázračným léčitelem. Během toho ale nezapomeňte na roušku nebo respirátor, který noste ve všech splečných prostor! Pokud jinak sdílíte ložnici, nechte spát v posteli nemocného a ustelte si třeba na gauči.

Větrejte

Čerstvého vzduchu není nikdy dost. U infekcí obzvláště dýchacích cest je větrání nezbytným krokem a to nejmenší, co pro nemocného i sebe můžete udělat. Snažte se mít otevřené okno každých 40-45 minut alespoň na 5 minut.

Do obchodu a veřejných prostor vcházet jen důkladně chránění

I když vám vychází test negativní, můžete během péče o nemocného vir roznášet. Proto poproste raději někoho ve vašem okolí, aby vám potřebné zboží, jídlo a hygienické vybavení koupil a postavil za dveře. Pokud si to situace vyžaduje a sami si potřebujete dojít na nákup, dbejte na ochranu dýchacích cest a rukou. Jen zvýšenou opatrností zabráníme šíření tohoto viru.

Pandemie v Rusku mírně polevuje | BusinessInfo.cz
Zdroj: Business Info

Pitný režim a zdravá strava

Neustále omýlená pravda. Pochutnat si na dobrém smažáku je jistě jedna z oblíbených činností mnohých z nás, v těchto časech ale zařaďte do jídelníčku především nesmažená jídla, hodně zeleniny a ovoce. Dejte přednost vitamínům C a vitamínu D. Uvařte si dobrou rybu se šťavnatým salátem, udělejte si čerstvý domací pomerančový fresh a nakupte si doplňkové vitamíny také v lékárně. Dostatečná péče přinese své plody.

Dbejte na duševní pohodu, opatrujte se a v případě komplikací kdykoliv konaktujte zdravotníky.