Nový rok přináší i spoustu předsevzetí a energii za novými dobrodružstvími. Za těmi ale nemusíme jet daleko za hranice. Pojďme si ukázat, kam bychom se měli určitě vydat a jaké krásy máme na dosah.

LOKET

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Loket-Marie-Slehoferova-Frazova-1024x683.jpg.
Výhled na město Loket s dominancí hradu, Zdroj: Marie Slehoferova Frazova

Historické město, přes 800 let starý kamenný hrad, turistické stezky a vyhlídky. I tohle nabízí Loket svým obyvatelům i návštěvníkům. A co musíte určitě na Lokti vidět? Kromě hradních interiérů si prohlédnete sbírky křehkého porcelánu. Ve vězeňských kobkách, můžete také vystoupat na věž a podívat se na město pěkně z výšky. Rodinám s dětmi zpestří prohlídky postavičky z loketských pověstí.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Loket-Martin-Symbol-Ziak-1024x768.jpg.
Historický hrad Loket s turistickou stezkou kolem řeky, zdroj: Martin Symbol Žiak

Město na výrazném skalním ostrohu s nádherným středověkým hradem a ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Právě tady, na terase hotelu Bílý kůň, prý požádal Johann Wolfgang Goethe o ruku Ulriku von Lewetzov. Ta ale odmítla, víte proč?

ČERVENÁ JÁMA

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Ondrej-Krumhanzl-cervena-jama-1024x768.jpg.
Občerstvení na Červené jámě, zdroj: Ondřej Krumhanzl

Toto hobití místo se nachází mezi Horní Blatnou a Perninkem v Krušných horách. Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Poblíž je také pozůstatek dobývky dolu Zuzana. Úzká strmá průrva hluboká až 10 metrů. Mocnost cínové žíly zde byla až 1 metr. Podobně jako u Vlčí jámy v Horní Blatné i zde po většinu roku leží sníh.

Při návštěvě největší propadliny nesmíte opomenout ani návštěvu lesního občerstvení U Červené jámy, která má otevřeno po celý rok.

Pokud jste navíc fanoušci hornictví, toto místo a hory skrývají nespočet krásných míst a veřejnosti přístupných dolů jako Mauricius nedaleko Abertam.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je dul-mauricius-idnes.jpg.
Důl Mauricius, zdroj: iDnes.cz

PRAMENY

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Signorina-Andreina-obec-Prameny-Marianske-lazne.jpg.
Obec Prameny (Mariánské lázně), zdroj: Signorina Andreina

Jste Mariánskolázeňští? Možná touto obcí projíždíte často a třeba vás také zaujala místní atmosféra a okolní příroda. Místo navíc nabízí pozdně barokní kapli Panny Marie z doby kolem roku 1750, stávala na zalesněném vrchu Kalvárie asi 600 metrů západně od obce Prameny. Ke kapli vede kouzelná křížová cesta.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je muzeum-prameny.jpg.
Muzeum Prameny

Možná jste nevěděli, že tato malá obec skrývá muzeum. V expozici je mnohounikátních historických pohlednic z počátku 20. století. K vidění je řada exponátů mapujících čtyři hlavní fáze historie – hornictví, obchodování s chmelem, lázeňství a vojenský výcvikový prostor. Pokud příště budete tímto malebným místem projíždět, máte o důvod navíc se zde pozdržet.

CÍNOVÝ DŮL ROLAVA

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rolava-drone-world-guide.jpg.
Rolava, zdroj: drone world guide

I když se o toto místo lidově nazývá zapomenutý důl, tak tím zapomenutým již dávno není. Místo je známo nejen filmaři – např. ze seriálu Rapl, ale také jako turistické lákadlo v Krušných horách, které nabízí pozůstatky bývalého zajateckého tábora Sauersack.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Cinovy-dul-Rolava-zajatecky-tabor-Sauersack.jpg.
Zajatecký tábor Sauersack, zdroj: krusnohorci.cz

Rýžovala se zde cínová ruda, místo také pamatuje hornickou aktivitu v okolí Rolavy a Jelení, která vrcholila v 16. století. Dnes slouží ruiny jako památka na tuto hornickou historii a nabízí kouzelné pohádkové “kulisy” očím jejich návštěvníků. Nachází se zde také vzácná flóra a fauna.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je sps-ostrov-1024x576.jpg.
Zdroj: SPS Ostrov

A jak se sem dostat? Areál se tyčí uprostřed lesů podél silnice z Rolavy na Nové Hamry.

Tak přejeme hezké výletování!